Co to jest dom pasywny?
Domy pasywne różnią się od „zwykłych” domów poprzez narzucanie znacznie bardziej rygorystycznych wymagań dotyczących strat ciepła w budynku, uszczelniania itp. Budowanie domu pasywnego powinno spowodować, że zapotrzebowanie na ciepło będzie znacznie niższe. Osiąga się to przez ustawienie surowych wymagań w odniesieniu do wartości współczynnika izolacji ścian, podłóg, dachów, okien i drzwi, i zapotrzebowanie na to, że budynek będzie zbudowany z minimalnym wyciekiem powietrza oraz stratami ciepła.

Termin dom pasywny odzwierciedla to, że jest on używany głównie do pasywnych rozwiązań o długiej żywotności. Zaletą domów pasywnych jest na ogół niskie zużycie energii i większy komfort. Wybór domów pasywnych musi być postrzegany jako długoterminowa inwestycja.

Całkowite zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym będzie wynosić około 80 kWh / m2 rocznie w zależności od lokalnego klimatu. Dom pasywny o powierzchni 150 m2 będzie zużywać rocznie około 12000 kWh energii.

Dlaczego budować domy pasywne?

Szkielet budowy, kierunek wiatru i forma są lepiej zaprojektowane, a wydajność wymaga dokładności, kompetencji i lepszej jakości. Domy pasywne doprowadzą do znacznego zmniejszenia zużycia energii i kosztów.

Domy pasywne opierają się głównie na znanej i niezawodnej technologii. Doświadczenia z Austrii, Niemiec i Szwecji pokazują również, że ścisłe wymagania dotyczące budownictwa są praktycznie możliwe bez poważnych konsekwencji finansowych.

Domy pasywne znacznie zmniejszyły zapotrzebowanie na instalacje grzewcze. Często wystarczy tylko grzejnik lub piec panelowy w domu, a także ogrzewanie podłogowe w łazience. Dobrze izolowane okna oznaczają, że źródło ciepła nie musi być umieszczone pod oknem w stosunku do problemu zimnych promieni.

Ze względu na przyszłą niepewną sytuację energetyczną i możliwe wysokie ceny energii, istnieje wysokie prawdopodobieństwo zapotrzebowania na domy o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Domy pasywne będą zatem prawdopodobnie bardzo poszukiwanym budynkiem na przyszłym rynku nieruchomości. Dom pasywny prawdopodobnie będzie miał najlepszy wzrost energii, co jeszcze bardziej zwiększy wartość rynkową tego budynku.

Projektowanie energii pasywnej

Rozwiązania w zakresie energii pasywnej mają na celu zmniejszenie tej utraty ciepła poprzez różne środki na korpusie budynku. Zmniejszenie strat ciepła z domu to pierwszy krok w projektowaniu pasywnej energii, która składa się z 5 kroków, aby osiągnąć zmniejszone zapotrzebowanie na energię.

Krok 1
Zredukuj straty ciepła w domu tak bardzo, jak to możliwe — efektywność powierzchni, dodatkowa izolacja i zrównoważona wentylacja.

Krok 2
Zmniejsz zużycie energii elektrycznej do światła i sprzętu — energooszczędnych urządzeń i oświetlenia.

dom pasywny

Krok 3
Korzystaj z energii słonecznej — korzystaj z pasywnej energii słonecznej, osłony przeciwsłonecznej i ewentualnie słonecznego podgrzewacza wody.

Krok 4
Kontroluj zużycie energii — proste i łatwe do zrozumienia opinie mieszkańców na temat ich zużycia energii.

Krok 5
Wybierz efektywne źródło energii — wybierz źródło energii, które jest najbardziej energooszczędne. Na przykład, ogrzewanie miejskie w miastach i biopaliwa w dzielnicach.

Lepsza jakość: Konstrukcja budynku i konstrukcja detali będą zwykle lepiej zaprojektowane i lepszej jakości niż w zwykłych domach. Doprowadzi to najprawdopodobniej do budynku o wyższej jakości i mniejszych błędów.

Większy komfort: okna o wysokich temperaturach powierzchni powodują, że problemy z zimnem zostają wyeliminowane. Wraz z wysokimi temperaturami powierzchni na ścianach, suficie i podłogach, powoduje to, że temperatura promieniowania jest znacznie wyższa niż w typowym domu, a temperatura powietrza może być obniżona bez pogorszenia komfortu cieplnego. Wszystkie badania pokazują, że niższa temperatura powietrza jest postrzegane jako świeższe.

w salonie

Niskie koszty eksploatacji: domy o niskim zużyciu energii i domy pasywne będą oczywiście prowadzić do ostrej redukcji rachunków za energię, a tym samym do mniejszych kosztów eksploatacji domu.

Korzystny społecznie: Zmniejszone zapotrzebowanie na energię w domach ma duży wpływ na równowagę sił, a tym samym ma społecznie korzystny wpływ.

Bezpieczeństwo energetyczne: Dom o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię będzie o wiele lepiej wyposażony przeciw kryzysom energetycznym, wysokie ceny energii na krótsze i dłuższe okresy oraz ewentualne awaryjne rozmieszczenie (tymczasowy brak energii elektrycznej). Na przykład zajmie wiele dni, zanim temperatura spadnie do krytycznych poziomów w domu pasywnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomy z kontenerów
Następny artykułDomy nowoczesne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here