Już od kilku lat obserwujemy dynamiczny wzrost cen nieruchomości, związany z ich stosunkowo niewielką podażą na polskim rynku. Z tego względu wiele osób planujących zakup mieszkania musi zrewidować swoje plany i w wielu przypadkach decydować się na pewne ustępstwa, np. wybór tańszej dzielnicy lub mniejszego metrażu lokalu. Jak dobrze zaaranżować przestrzeń mającą 50m², gdy pierwotnie interesowało nas mieszkanie o połowę większe? W tym może pomóc dobry projektant wnętrz.

  1. Specyfika rynku mieszkaniowego w Polsce
  2. Projektant wnętrz czyli zaklinacz mieszkań
  3. Czy zawsze warto wynająć projektanta wnętrz?

Specyfika rynku mieszkaniowego w Polsce

Szacuje się, że na 1000 mieszkańców przypada w Polsce nieco ponad 400 mieszkań*. To wciąż za mało, biorąc pod uwagę, że wiele z nich nadaje się do kapitalnego remontu, albo znajduje się w budynkach, które nie mają przed sobą długiej przyszłości. Potrzeby Polaków zaś dynamicznie rosną. Prowadzi to do sytuacji, gdy najlepsze mieszkania w inwestycjach developerskich wyprzedają się właściwie na długo przed oddaniem budynku do użytku. To, co zostaje dla spóźnialskich kredytobiorców, często można nazwać mieszkaniami szczególnie wymagającymi, których aranżacja nie będzie prosta. Długi przedpokój zajmujący 1/3 powierzchni mieszkania, 2 okna przypadające na cały lokal lub nietypowy układ to tylko niektóre problemy, z którymi muszą się zmagać kredytobiorcy, których nie było stać na mieszkanie pierwszego wyboru lub spóźnili się ze złożeniem oferty w interesującej ich dzielnicy. Odpowiednie wyczucie smaku i wiedza z zakresu projektowania wnętrz może sprawić jednak, że nawet mieszkanie z wyjątkowo trudnym charakterem da się pokochać i wydobyć z niego to, co najlepsze.

Projektant wnętrz czyli zaklinacz mieszkań

W jakim polskim mieście znaleźć można najwięcej mieszkań, które wymagają wyjątkowego zmysłu estetycznego i wyobraźni przestrzennej, aby zaaranżować je z pomysłem? Oczywiście w Warszawie, gdzie developerzy stają niemalże na głowie, by z równania 2+2 wyszło im 5. Tym sposobem do użytku zostają oddane naprawdę nietuzinkowe lokale, np. w kształcie trójkąta albo takie, w których przedpokój w kształcie litery L ciągnie się przez 7 metrów, by umożliwić w ogóle wejście właścicielowi do salonu.

Po pierwszej euforii związanej z zakupem mieszkania przychodzi zwykle moment wahania. Gdzie umieścić szafę wnękową, skoro przedpokój jest za wąski? I jak zaaranżować tę maleńką sypialnię, która w materiałach developera wydawała się jakby większa… Właśnie w takich – i wielu podobnych – sytuacjach warto wynająć doświadczonego projektanta, który pomoże wycisnąć z trudnego lokalu maksimum jego możliwości. Projektant wnętrz z Warszawy będzie w takiej sytuacji najodpowiedniejszą opcją, bo miał już do czynienia z dziesiątkami, jeśli nie setkami podobnych przypadków. Ma już wypracowane dobre know-how, jak również posiada kontakty w branży wykończeniowej, co prawdopodobnie pozwoli właścicielowi nieruchomości znacząco zaoszczędzić na materiałach. Ale projektowanie wnętrz to coś znacznie więcej niż rozwiązywanie problemów z układem lokalu. To przede wszystkim sposób, by tchnąć w mieszkanie duszę i sprawić, że nie będzie ono kolejnym zimnym, katalogowym wnętrzem. Nietuzinkowe projekty wnętrz można zobaczyć na stronie projektantki Magdy Knappe, która działa na terenie Warszawy i okolic: https://projektowaniewnetrz24.eu/projekty-wnetrz

Czy zawsze warto wynająć projektanta wnętrz?

Aranżacja mieszkania to dla wielu osób przyjemność, nagroda za trud, z jakim związany był jego zakup. Nie każdy właściciel jest więc przekonany do tego, czy profesjonalna pomoc projektanta lub dekoratora wnętrz jest mu potrzebna. W takich sytuacjach z reguły dopiero po kompletnym, samodzielnym urządzeniu mieszkania okazuje się, co można było zrobić lepiej. Projektowanie wnętrz to dziedzina, która wymaga nie tylko wyczucia smaku, ale również pewnego doświadczenia, które umożliwia wyeliminowanie błędów. Dzięki temu mieszkanie będzie wyglądać stylowo nawet po latach, a większość rozwiązań okaże się ponadczasowa. I właśnie to jest największą zaletą projektanta wnętrz – że potrafi tak zaplanować wystrój, aby opierał się zmianom trendów i nie tracił nic ze swej pierwotnej aktualności.

  • dane z analizy HRE Investments, w oparciu o informacje z najnowszego spisu powszechnego
  • eu
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here