Sezon grzewczy zaczyna się często już w listopadzie albo październiku, jeśli tylko pojawiają się chłodniejsze dni. Dlatego warto już na jego początku zaopatrzyć się w odpowiedni opał, który pozwoli cieszyć się ciepłym otoczeniem niezależnie od warunków pogodowych. Jednym z najpopularniejszych ostatnio jest pellet. Jeśli jeszcze nie wiesz o nim zbyt wiele, pomożemy ci bliżej go poznać.

Czym jest pellet?

Pellet to specjalnie przygotowany produkt z biomasy, który oparty jest o spreparowane trociny, posiadające dużą wartość opałową. Za pomocą maszyn trociny te są formowane w ciasno upakowane, posiadające niską wilgotność cylindry o różnych szerokościach i długościach. Gęste upakowanie nadaje mu właśnie wspomnianą, wysoką kaloryczność.

Czy pellet jest ekologiczny?

Dzięki naturalnemu pochodzeniu jest to produkt wysoce ekologiczny, który charakteryzuje się przede wszystkim brakiem szkodliwych substancji. Drewno użyte do produkcji trocin, a następnie pelletu, musi charakteryzować się wolnością od wszelkich środków konserwujących, farb i klejów. Dzięki temu nie wydzielają się one w trakcie spalania i nie przechodzą do atmosfery. Użytkowanie pelletu może dzięki temu istotnie przyczynić się do ochrony środowiska.

Co więcej, w wyniku spalania pelletu powstaje tylko niewielka ilość popiołu i sadzy, a niemal cały produkt jest wykorzystywany do produkcji energii. W efekcie już niewielkie jego ilości i krótka praca urządzeń grzewczych pozwalają na uzyskanie optymalnej temperatury, co jest dodatkową korzyścią i zmniejsza emisję produktów do środowiska.

Warto także zwrócić uwagę na pochodzenie drewna, które zostało wykorzystane do produkcji pelletu. Zazwyczaj jako jego źródło wskazuje się lasy państwowe, które następnie ulegają procesowi nasadzenia, dzięki czemu jest to rodzaj paliwa, które za sprawą natury może zostać stosunkowo szybko odzyskane.

Zalety dla domu

Stosowanie pelletu to atrakcyjne rozwiązanie, jeśli tylko piec zapewniający w domu ogrzewanie jest dostosowany do jego przeróbki. Spalanie pelletu jest przede wszystkim wydajne, gdyż uzyskuje się z niego dużą ilość ciepła już przy niewielkim zużyciu. Dla każdego domu, a w szczególności dla domu pasywnego, jest to doskonała propozycja, która pozwala na obniżenie codziennych kosztów eksploatacji w sezonie grzewczym. Kolejna zaleta pelletu to jego atrakcyjna cena podczas kupna oraz wspomniane właściwości ekologiczne.

Ile to dokładnie kosztuje?

Zastanawiasz się, jaki dokładnie koszt poniesiesz, kiedy będziesz korzystać z pelletu jako opału dla swojego domu? Możesz się tego dowiedzieć dokładnie, jeśli tylko wejdziesz na stronę: pangroszek.pl/kalkulator-pelletu/, na której wystarczy podać wymiary budynku, aby oszacować zapotrzebowanie na materiał grzewczy i jego cenę. Dzięki temu kalkulatorowi z pewnością sam przekonasz się, że to atrakcyjne i korzystne dla ciebie rozwiązanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here