Dachy z papy, choć kojarzone raczej z dość dawnymi czasami, gdzie papa na dachu była rozwiązaniem bardziej niż standardowym, dziś są również wybierane. Wielu inwestorów jednak musi myśleć o tym, jak dokonać renowacji zniszczonego dachu tego rodzaju. Jak je naprawiać, by można było odnieść sukces w tej dziedzinie?

Walka z pęcherzami

Moment pojawienia się niewielkich pęcherzy lub spękań na dachu będzie dostatecznym powodem, by rozpocząć prace naprawcze. Do ich wykonania wykorzystać można już dostępne na rynku branżowym specjalne masy bitumiczne lub kleje. Pierwszym krokiem do właściwej naprawy pokrycia dachowego będzie przecięcie istniejących pęcherzy, a następnie odczekanie do ich całkowitego wyschnięcia. Kolejnym krokiem będzie naklejenie na uszkodzoną powierzchnię dachu nowego, większego o średnio 10 cm, kawałka papy.

Gdy papa została oderwana

Oderwany płat papy z powierzchni dachu naprawić można na dwa sposoby. Pierwszym będzie zastąpienie brakującego płata nowym. Drugą zalecaną opcją może być podważenie gwoździ przytrzymujących uszkodzony pas, po czym posmarowanie tego miejsca smołą i przyklejenie doń oderwanego fragmentu papy.

Papa do wymiany

Dachy z papy, szczególnie na budynkach starszego typu, często są już w takim opłakanym stanie, że konieczna staje się ich wymiana. Tu warto pamiętać, że chcąc pokryć dach na nowo wcale nie trzeba zrywać dotychczasowego pokrycia z papy. Ono świetnie sprawdzi się jako idealne podłoże pod położenie nowego pokrycia dachowego.

Nowa papa na dach

Wyrównanie powierzchni starej papy, pozbycie się spękań i pęcherzy a następnie zagruntowanie pokrycia dachowego z wykorzystaniem specjalnego preparatu bitumicznego, pozwoli na przystąpienie do prac związanych z położeniem nowej papy na dach. Tu warto pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju papy – asfaltowej lub smołowej. A wybór ten powinien być dopasowany i tożsamy z dotychczasową papą pokrywającą połać dachową. Nowa warstwa papy na tej dotychczasowej to już powód do zadowolenia z dobrze pokrytego dachu na lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here