Jeśli zamierzasz sprzedać mieszkanie, musisz wziąć udział w sprawie spadkowej, której przedmiotem jest podział nieruchomości lub planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z pewnością spotkasz się z pojęciem operatu szacunkowego.

Czym jest? Co oznacza w praktyce? Odpowiedzmy na te pytania.

Czym jest operat szacunkowy mieszkania?

Pod pojęciem operatu szacunkowego nie kryje się nic innego jak dokument urzędowych, którego celem jest dostarczenie informacji na temat wyceny mieszkania lub domu jednorodzinnego. Dokument ten musi zostać sporządzony w sposób, który określony jest przepisami prawa. Informacje na temat tego czym jest operat szacunkowy oraz jakie informacje powinniśmy w nim znaleźć znajdziemy w przepisach prawa -dokładnie określają je Ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21.08.1997 oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21.09.2004 roku.

Kiedy jest stosowany?

Operat szacunkowy to dokument, który przydaje się wielu kwestiach dotyczących nieruchomości. Przydaje się sprzedającym mieszkanie lub dom, jest niezbędny w przypadku konieczności podziału spadku, w obręb którego wchodzi nieruchomość. Poza tym dotyczy wszystkich osób, które planują zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W przypadkach tych jest bowiem niezbędny.

Sprawdź: Jaka jest wartość Twojego mieszkania?

Jak wybrać rzeczoznawcę?

Znalezienie wykwalifikowanych rzeczoznawców może być kłopotliwe, szczególnie gdy działamy na własną rękę. W przypadku kredytów hipotecznych bardzo często zdarza się bowiem tak, że banki dysponują własną listą rzeczoznawców, co z jednej strony ułatwia nam załatwienie spraw, z drugiej jednak budzi obawy, czy wycena jest miarodajna. Na szczęście Informacje na temat ekspertów są jawne i dostępne na stronie Ministerstwa. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego gdzie znaleźć rzeczoznawcę odwiedź stronę https://sonarhome.pl/.

Jak powinien wyglądać operat szacunkowy?

Jeśli stoisz przed koniecznością skorzystania z usług rzeczoznawcy i sporządzenia operatu szacunkowego z pewnością zastanawiasz się jak powinien wyglądać ów dokument. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie istnieje jeden obowiązujący wzór operatu szacunkowego. Sporządzający go rzeczoznawca musi jednakże zadbać o to by znalazły się w nim niezbędne informacje takie jak te dotyczące wielkości czy położenia lokalu. Dobry rzeczoznawca dba również o to, by porównać daną nieruchomość z podobnymi obiektami.

Ile kosztuje?

Niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy spadku czy też ubiegamy się o kredyt – normalnym jest, że nikt z nas nie chce przepłacać. Warto więc wiedzieć ile kosztuje operat szacunkowy. Sprawdźmy więc.
Przede wszystkim warto mieć świadomość, że ceny usług rzeczoznawcy zależą od charakteru nieruchomości. Wszystko zależy bowiem od tego czy mamy do czynienia z mieszkaniem czy z domem jednorodzinnym. W pierwszym przypadku musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 500-900 zł. Zaś wycena domu to zazwyczaj około 800-1300 zł.

Podsumowując, w życiu każdego z nas mogą pojawić się sytuacje, które będą wymagały od nas sporządzenia operatu szacunkowego. Znajomość tego co kryje się pod tym pojęciem jest więc niezwykle przydatna. Wierzymy, że informacje, które znalazłeś w powyższym artykule pomogą ci w radzeniu się z tą kwestią.

Przeczytaj pełen poradnik dotyczący operatu szacunkowego: https://sonarhome.pl/lp/operat-szacunkowy-mieszkania

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here