To, gdzie mieszkamy, jest tak samo, jeśli nie bardziej, ważne, jak to, jak żyjemy. Co musimy brać szczególnie pod uwagę w przypadku naszego mieszkania?

Jeśli nie czujemy się dobrze w lokalu, gdzie dotychczas przebywamy, dobrze jest pomyśleć nad przeprowadzką. Zmiana mieszkania pozwoli nam zebrać siły i wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Rozglądając się za nowym lokum niekoniecznie mamy świadomość tego, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Pewne cechy przestrzeni do mieszkania są na tyle ważne, że dobrze jest dokonać wcześniejszej analizy już w momencie wybierania lokalu. Oto nasz poręczny poradnik po najważniejszych wyznacznikach dobrego mieszkania.

Lokalizacja jest pierwszym elementem, który musimy brać pod uwagę, i kto wie, czy nie najważniejszym. Często jest tak, że cena wynajmu lub zakupu wynikają z położenia lokum. Jeśli chcemy uniknąć wydania ogromnych sum pieniędzy, zastanówmy się nad dzielnicami, które nie leżą w bezpośrednim centrum. Naszym marzeniem jest mieszkanie w określonej części miasta? Sprawdźmy dotychczasowe oferty, by mieć świadomość wymagań cenowych właścicieli lokali.

Dalej patrzmy na metraż – on powinien być zależny od tego, ile osób będzie zamieszkiwać w tej przestrzeni. Chcąc żyć samodzielnie i jednoosobowo, najkorzystniejszym wyborem będzie mieszkanie dwupokojowe. Przy wprowadzaniu się z partnerem oraz przy wizji szybkiego poszerzenia naszej rodziny, lokal powinien być odpowiednio większy. Wielkość przestrzeni ma oczywiste przełożenie na cenę mieszkania, tak więc dobrze jest pomyśleć nad tym, jakie jest metrażowe minimum, jakiego potrzebujemy.

Wybór mieszkania powinien uwzględniać ilość światła słonecznego, które będzie do niego wpadać. Nie wszyscy biorą to pod uwagę, a wpływa to znacząco na nasz komfort życia. Właściwa lokalizacja sprawi, że słońce będzie zaglądać przez nasze okna także zimą, a jednocześnie nie zamieni latem pokojów w saunę. Mózg człowieka wymaga światła naturalnego do dobrego działania, toteż to, jak jasne jest interesujące nas mieszkanie, jest naprawdę istotne.

Innym elementem, który stosunkowo rzadko jest uwzględniany podczas poszukiwań mieszkania, jest to, na której kondygnacji się ono znajduje. Polacy nie przepadają za parterem z powodu strachu przed kradzieżami lub podglądaczami, natomiast najwyższe piętra mimo pięknych widoków, odstraszają wizją ewentualnej awarii windy. Wysoko położone lokale są problemowe i uciążliwe szczególnie w momencie wprowadzania i wyprowadzania się.

Poszukiwanie idealnego mieszkania może być czasochłonne, jednak kierowanie się rozumem, a nie sercem, z pewnością się opłaci. Wzięcie pod uwagę wymienionych przez nas cech oraz wypytanie się osób mieszkających w danym rejonie o ich komfort życia w tym miejscu pozwolą nam na podjęcie słusznej decyzji. Nie działajmy pod wpływem emocji – zła decyzja mieszkaniowa będzie się na nas mścić latami. Liczymy na to, że nasz poradnik pozwoli wam zminimalizować ryzyko mieszkaniowego niewypału.

Tekst powstał we współpracy ze stroną Mieszkania w Biedrusku – specjalizującą się w sprzedaży mieszkań na terenie Biedruska, koło Poznania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom szkieletowy
Następny artykułDom modułowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here